Veysel Bakgör: Kentsel Dönüşüm Enstitüsü Kurulsun

Bursa’da gerçekleşen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’na kentsel dönüşüm damgasını vurdu. Yerel yönetimlerden, sosyal ve kültürel dönüşüme birçok konunun masaya yatırıldığı panelin sponsorları arasında da yer alan Bakyapı da kurultaydaki yerini aldı. Panelde konuşan Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, kentsel dönüşüm enstitüsünün kurulması gerektiğini ve Türkiye’nin sosyal ve kültürel dokusuna uygun yeni yaşam alanlarının yapılmasının gerektiğini söyledi.

Bursa’da düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda panelist olarak konuşan Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, kentsel dönüşüm ile ilgili enstitü kurulması gerektiğini söyledi. Veysel Bakgör “Türkiye coğrafya bakımından ciddi manada deprem bölgesinde yer alıyor. Bu açıdan baktığımızda Türkiye’nin kentsel dönüşüme çok acil ihtiyacının olduğunu söyleyebiliriz” dedi.  Şimdiye kadar yapılan kentsel dönüşümlerin büyük bir çoğunluğu bina ve en fazla ada bazında dönüşümler olduğuna dikkat çeken Veysel Bakgör, “Artık Türkiye’de daha büyük dönüşümlerin yapılması gerekiyor. Buradaki büyüklük sadece metrekare olarak değil, sosyal tesisleri olan nitelikli konutlar üretilmesi gerekiyor. Konut üretimi için de araştırma ve eğitimlerin verildiği enstitülerin kurulması, kentsel dönüşümün önünü açacaktır” diye konuştu.

Bakgör: “Türkiye’nin Sosyal ve Kültürel Zenginliği ile Kentsel Dönüşüm Yapılmalı”

Panelin sponsorları arasında yer alan Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, Türkiye’nin artık 2023 hedefleri doğrultusunda hem sosyal hem de kültürel kentsel dönüşümlerin yapılması gerektiğine vurgu yaptı. İnşaat sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu hatırlatan Bakgör, şöyle devam etti:

 “Türkiye, her geçen gün gelişen ve büyüme trendin de olan ülkeler arasında gösteriliyor. Bu büyüme trendi sadece ithalat ve ihracatı kapsamıyor. Aynı zamanda inşaat sektörü de hem istihdam hem de içinde barındırdığı alt sektörleri ile birlikte Türkiye’nin büyümesine ve gelişmesine büyük destek veriyor. Sosyal ve kültürel dönüşüm artık Türkiye için büyük önem arz ediyor. Türkiye’nin sosyal ve kültürel zenginliklerinden faydalanılarak kentsel dönüşümlere ihtiyacı var.”

“Sosyal ve kültürel dönüşüm sadece sosyal tesisli projelerle değil, Türkiye’nin örf ve adetlerine uygun, dönüşüm yapılan bölgenin kimliğine uygun dönüşümlerin yapılması gerekiyor” diyen Veysel Bakgör, “Camii, okul, kreş, alışveriş merkezleri, kültür merkezleri, yeşili bol yürüyüş parkurları ve otopark gibi detayların yer aldığı sosyal ve kültürel dönüşüm ile birlikte inşaat sektörü Türkiye 2023 vizyonundan geçer not alacaktır” şeklinde konuştu.    

Yerel Yönetimlere Tam Yetki

Belediyelerin kentsel dönüşümdeki rolünün de konuşulduğu panelde söz alan Veysel Bakgör, yerel yönetimlere tam yetki verilmesi gerektiğini söyledi. Bakgör konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün yerel yönetimlerdeki kentsel dönüşüm yetkisi büyük çaplı dönüşüm için ne yazık ki yeterli değil. Bina bazında dönüşümler için yerel yönetimler yetkili iken, büyük çaplı projelerde yetersiz kalabiliyor. Biz müteahhitler olarak firma kârını gözetmeksizin, ülkemizin geleceği ve kalkınması için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Ancak yerel yönetimlerin de bu anlamda önünün açılması gerekiyor. Yerel yönetimlerin büyük çaplı sosyal ve kültürel dönüşümlerde de yetkili olması gerekiyor. Müteahhitler de yerel yönetimlerdeki yetersiz yetkiden dolayı kentsel dönüşümde zaman kaybediyor.”

Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüme Dönüşmemeli

Sadece müteahhitler, devlet ve kamu kuruluşlarına değil, aynı zamanda vatandaşlara da büyük rol düştüğünü vurgulayan Veysel Bakgör, “Vatandaşlarımız da kentsel dönüşümü fırsattan öte, bir ihtiyaç olarak kabul etmeleri gerekiyor. Özetle, Vatandaşlarımız kentsel dönüşümü, rantsal dönüşüm olarak görmemeleri gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Tarih : 07.06.2017